Energetska postrojenja

Ovdje možete pogledati neke od naših najvažnijih projekata vezanih za kategoriju energetskih postrojenja.

TS Cvjetno

U ovisnosti o disipaciji opreme pojedini prostori će se više ili manje ventilirati tj. temperatura u pojedinom prostoru će se održavati količinom izmijenjenog zraka.
Ormari za upravljanje i regulaciju će se pripremiti za buduće povezivanje na CNUS (status ventilatora, temperatura po prostoru, greška ventilatora, alarm,….)
Svi alarmi i greške su vidljive na Panel PC-u odnosno daljinskom terminalu u HEP-ovoj mreži, a dojavljuju se i putem SMS-a pomoću GSM modema u ormaru EKV6A. Na tom će se ormaru postaviti GSM antenu, zaslon za kontrolu, nadzor i upravljanje sustavima.
SUSTAV V-1 i V-2
U prostorima TRANSFORMATORSKIH KOMORA T1 i T2 projektirana je prisilna ventilacija koja osigurava radnu temperaturu postrojenja od +5°C (zimi) do +40°C (ljeti).
Ventilacija TRANSFORMATORSKIH KOMORA T1 (SUSTAV V-1) i T2 (SUSTAV V-2) izvedena je pomoću 8 ventilatora (za svaku transformatorsku komoru po 4 ventilatora) smještenih u potkrovlju, ukupnog učina 250000 m3/h (31320 x 4 m3/h po transformatorskoj komori) s izbacivanjem zraka preko krova objekta. Usis vanjskog zraka osiguran je s istočne strane objekta, gdje se preko usisnih okna, a preko protukišnih rešetki, zrak dobavlja kroz pod transformatorske komore.
Vanjski zrak prestrujavanjem preko opreme odvodi toplinu i izbacuje je putem ventilatora smještenih u potkrovlju trafokomora.
Protok zraka za odvođenje zadane topline disipacije je definiran vanjskom projektnom temperaturom od +35°C i najvišom dopuštenom temperaturom u prostoru od +40°C.
Upravljanje radom odsisnih ventilatora je omogućeno pomoću pripadajućih elektrokomandnih ormara EKV-1 i EKV-2 sa sklopkama 0-1-AUT. Prije uključivanja pojedinog ventilatora automatski će se otvoriti regulacijska rešetka (230V s krajnjim kontaktima) pripadajućeg ventilatora.
Upravljanje u automatskom radu se vrši preko regulatora koji u ovisnosti o temperaturi u prostoru uključuje jedan po jedan ventilator u nižu brzinu. Ukoliko se ne može održati zadana temperatura u prostoru ventilatori se postepeno uključuju u višu brzinu.
U svaku trafokomoru će se postaviti dva osjetnika temperature prema kojem će se upravljati ventilatorima:
Prvi ventilator se uključuje u nižu brzinu kada temperatura u prostoru dosegne 28°C.
Povišenjem temperature se uključuju ostali u nižu pa višu brzinu porastom temperature za 1°C.
Pri 36 °C uključeni su svi ventilatori trafokomore u višu brzinu.
Posljednji radni ventilator se isključuje pri temperaturi 27°C.
Na navedeni način je osigurano da temperatura unutar prostora transformatorskih komora kod najviše vanjske temperature od +35°C ne pređe maksimalno dozvoljenu temperaturu od +40°C.
Upravljanje isključenjem ventilacije vrši se preko modula VATRODOJAVA. Uvjet za isključenje ventilacije je signal alarma s javljača požara / vatrodojavne centrale.
Da se zadovolje akustički uvjeti (radi buke koju proizvode ventilatori i oprema u trafokomori) prema okolnim objektima, u horizontalni dio zidanog betonskog okna za dovod zraka, pod stropom podruma te na krovu iza ventilatora, u sekciji otpadnog zraka, ugradit će se prigušivači buke.
SUSTAV V-6
U prostoriji CO2 postrojenja predviđena je prisilna ventilacija s 10 izmjena zraka regulirana preko elektrokomandnog ormara EKV-6 smještenog u prostoriji podrazvoda i centralom za detekciju CO2 s osjetnikom. Na vratima ormara se nalazi grebenasta sklopka 0-1-AUT. U automatskom radu ventilator se uključuje kada koncentracija CO2 naraste na 1,5% (30,000 ppm) što se registrira centralom za detekciju. Pored ormara EKV-6 će se ugraditi ormar EKV- 6A sa zaslonom i elementima za upravljanje, kontrolu i nadzor kompletnog sustava ventilacije sustava V-1, V-2, V-6 i V-10.
SUSTAV V-10
Za KABELSKI KANAL predviđena je prisilna ventilacija u smislu održavanja temperature nižom od 40°C. Odabran je ventilator učina 1700 m3/h. Dobava i izbacivanje zraka je na istočnom dijelu kanala, gdje se preko protukišnih rešetki ugrađenih na zidane betonske kanale, zrak dobavlja i izbacuje.
Upravljanje radom tlačnog ventilatora je omogućeno pomoću pripadajućeg elektrokomandnog ormara EKV-10 sa sklopkom 0-1-AUT. U automatskom radu se uključivanje ventilacije vrši preko regulatora koji signalom osjetnika temperature uključuje ventilator pri 32°C temperature u prostoru. Kada se temperatura u prostoru snizi do 30 °C ventilator se isključuje.
Da se zadovolje akustički uvjeti (radi buke koju proizvodi ventilator) prema okolnim objektima, u KABELSKI KANAL pri stropu podruma, na razvodu dobavnog i odsisanog zraka će se ugraditi prigušivači buke.
Upravljanje isključenjem ventilacije vrši se preko modula VATRODOJAVA. Uvjet za isključenje ventilacije je signal alarma s javljača požara.
Na ventilacijske kanale će se ugraditi požarne zaklopke koje će spriječiti širenje požara između kabelskog kanala i okoline. Požarne zaklopke su bez napajanja i mehanički se aktiviraju pri temperaturi od 72°C preko rastalnog lema.
Obzirom da je pomoćno napajanje u svim ormarima 24 VAC sve distribuirane grupe su opremljene diodnim mostom i ispravljačkim filtrom, a uz specificirane elemente se u ormarima treba predvidjeti dovoljno mjesta za redne stezaljke pomoću kojih bi se napravio razvod napajanja za Panel PC i GSM modem (EKV-6A) te signalizaciju stanja releja i sklopnika (svi ormari).
Panel PC je ugrađen na vrata ormara EKV-6A i na njemu se izvršava program regulacije. Ulazne varijable su temperature u prostorijama te stanje pomoćnih releja i sklopnika. Temperature i vrijednosti se prikupljaju pomoću distribuiranih modularnih jedinica umreženih u EtherCAT mrežu, te se obrađuju PLC programom na Panel PC-u i prikazuju na ekranu, odakle je moguće i upravljanje ventilatorima.
Upravljanje sustavom može biti ručno ili automatsko. U ručnom upravljanju korisnik preko ugrađenog ekrana ili terminala u HEP komunikacijskoj mreži daje naloge za rad ventilatorima. U automatskom režimu upravljanje izvršava PLC program prema očitanim temperaturama u prostorijama.
Po nalogu za uključenje ili isključenje ventilatora odnosno promjenu brzine daje se signal na odgovarajući binarni izlaz, koji okida pomoćni relej i tako upravlja sklopnicima ventilatora. Blokada istovremenog uklopa oba sklopnika za isti ventilator je izvedena ožičenjem i logičkim uvjetima u PLC programu. Otvaranje žaluzina je izvedeno ožičenjem, tj. „ili“ funkcijom pomoćnih releja korištenih za ventilatore.
Stanja pomoćnih releja i sklopnika se prate preko digitalnih ulaza. Ukoliko dođe do zabranjenog stanja, predmetni ventilator se isključuje a sustav signalizira grešku. Sustav se također prilagođava radu sa smanjenim brojem ventilatora: ulogu isključenog ventilatora preuzima sljedeći ventilator.
U skladu s tim, će se izvesti signalizacija stanja automatskih osigurača ventilatora.
U prostoriji podrazvoda će se ugraditi klima uređaj u split izvedbi koji će održavati radne uvjete prostora.